• 509 341 605 lub 572 338 834
  • biuro@intechjms.pl
Moje Zapytanie Ofertowe
toggle menu
toggle menu

Kabiny lakiernicze dla producentów mebli

Kabiny lakiernicze przeznaczone do lakierowania mebli cechują się sporą różnorodnością. Na zakres wyposażenia kabiny lakierniczej kluczowe znaczenie mają typy lakierowanych elementów oraz ilość natężenia pracy na stanowisku.

Kabiny lakiernicze przeznaczone do lakierownia mebli mogą przybierać różnorodny kształt, od prostej zabudowy ściany lakierniczej z nawiewem, po rozbudowaną kabinę o z odciągiem ściennym i podłogowym oraz kabinę suszarniczą.

Kabiny lakiernicze do lakierowania frontów meblowych:

Bardzo często wykonujemy kabiny lakiernicze przystosowane do potrzeb lakierowania frontów meblowych. W tym typie kabin należy uwzględnić natężenie prac przy doborze odciągu i suszarni. Klient który lakieruje wyłącznie na własne potrzeby często potrzebuje niewielkiej kabiny lakierniczej z funkcją suszenia. Inaczej wygląda sytuacja jeżeli chcemy lakierować usługowo. W tym wariancie potrzebna będzie ściana lakiernicza, wraz z odciągiem podłogowym (np. INTECH 05P), oraz instalacja nawiewu z rekuperatorem. Dodatkowo będzie potrzebne osobne pomieszczenie wykorzystywane jako kabina do suszarnicza.

Kabina lakiernicza dla producentów schodów i innych długich elementów:

Po lewej stronie znajduje się przykład ściany lakierniczej z odciągiem podłogowym zaprojektowanym na potrzeby producentów łóżek, listw przypodłogowych oraz schodów. Kabina lakiernicza tego typu często posiada odciąg dzielony na segmenty. Głównym powodem stosowania tego typu rozwiązań jest chęć zaoszczędzenia kosztów ogrzewania lakierni. Duży odciąg posiada dużą wydajność, a co za tym idzie posiada duże zapotrzebowanie na ciepło. Podczas lakierowania niewielkich elementów takich jak stopnie schodowe wykorzystanie całej objętości wyciągu byłoby nieekonomiczne.

Zabudowa kabiny lakierniczej:

W kabiny lakiernicze do mebli zwykle wykonywane są z płyt warstwowych lub z profili blaszanych wypełnionych wełną mineralną. Aby zapewnić właściwą szczelność kabin stosuje się na drzwiach przesuwnych szczotki i uszczelki które mają zapobiec dostawaniu się zewnątrz w czasie nie działającej wentylacji ( instalacja nawiewna ma za zadanie wywołać nadciśnienie). Dodatkowo instalowane są drzwi ewakuacyjne dla pracowników, oraz okna stanowiące wizjery. Oba rozwiązania są normą poprawiająca aspekt bezpieczeństwa i higieny pracy w urządzeniu. Prowadnice drzwi przesuwnych zaopatrzone są w maskownice, co poprawia wizualny aspekt kabiny. Na życzenie Inwestora możemy przygotować kabinę o dowolnym kolorze. Zazwyczaj (jak również na zdjęciu po lewej stronie), maszynownie kabiny lakierniczej umieszcza się na dachu urządzenia. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić miejsce w zakładzie produkcyjnym Inwestora.

Ogrzewanie i rekuperacja kabiny lakierniczej:

Ogrzewanie kabin lakierniczych dostosowanych do potrzeb producentów mebli jest bardzo ciekawym zagadnieniem. Dość często spotykam się z zapytaniami o kabinę tego typu zasilaną olejem opałowym. Jednakże po przedstawieniu Inwestorowi kosztów związanych z eksploatacją tego typu instalacji grzewczej, klienci są bardziej zainteresowani alternatywnymi systemami grzewczymi. Dla potrzeb klientów z branży meblarskiej najczęściej proponujemy centrale grzewcze zasilane nagrzewnicą wodną, lub piece nadmuchowe z palnikiem gazowym. Niezwykle ważnym aspektem jest również zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest oczywiści rekuperator, który pozwala o ok 50% zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło, co przekłada się na realne oszczędności.

Suszarnie do mebli:

W większości kabin lakierniczych dedykowanych dla producentów mebli stosuje się osobne suszarnie. Suszarnia tego typu zwykle połączona jest bezpośrednio z kabiną lakierniczą, aby wyeliminować zagrożenia jakie mogłyby powstać w czasie transportu elementów. Nasze suszarnie są wyposażone w instalacje wentylacji które zapewniają poprawę bezpieczeństwa, oraz skracają czas schnięcia powłok. Dodatkowo można u nas zaopatrzyć się w wózki suszarnicze i inne akcesoria potrzebne do procesu schnięcia powłok lakierniczych.