• 509 341 605 lub 572 338 834
  • biuro@intechjms.pl
Moje Zapytanie Ofertowe
toggle menu
toggle menu

Ściana lakiernicza: lakierowanie frontów meblowych – jak dobrać rozwiązanie?

Udostępnij

Ściany lakiernicze różnią się kształtem, wydajnością, systemem filtracji i wieloma innymi parametrami. Pragnę przedstawić kilka typowych wytycznych jakimi powinien kierować się Inwestor przy wyborze typu ściany lakierniczej której przeznaczeniem będzie lakierownie frontów meblowych :

  1. Zakres działalności:
  2. Natężenie prac
  3. Otoczenie
  4. Dodatkowy osprzęt powiązany z ścianą lakierniczą

ad. 1 Zakres działalności:

Przy wyborze ściany lakierniczej należy odpowiedzieć sobie do czego konkretnie ma służyć urządzenie. Rozwiązania typowe do lakierowania frontów meblowych mogą okazać się niewystarczające jeżeli dodatkowo zająć się chcemy lakierowaniem brył, krzeseł, drzwi, okien i mebli wystawowych. Jeżeli nas zakres działalności zmyka się tylko w lakierowaniu frontów meblowych najlepszym rozwiązaniem będzie ściana lakiernicza INTECH 05.

Przy rozszerzeniu działalności o inne typy elementów lakierowanych polecamy:

Ścianę lakierniczą INTECH 05A – dla producentów mebli wystawowych i innych dłuższych elementów

Ścianę lakierniczą INTECH 07 – dla krzeseł, drzwi i okien

Ścianę lakierniczą INTECH 08 – dla schodów i innych elementów o niestandardowych gabarytach.

ad. 2 Natężenie prac na ścianie lakierniczej:

Jeżeli ściana lakiernicza ma pracować w trybie jednozmianowym, ponieważ na przykład lakierujemy fronty na własny użytek, najlepszym rozwiązaniem będą ściany lakierniczej z wentylatorem osiowym, ponieważ są one energooszczędne i tańsze w zakupie.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda gdy lakierowanie frontów meblowych odbywa się w większej ilości – czy to na własny użytek, czy też usługowo dla innych stolarzy. W tym wariancie najkorzystniejsze są wentylatory promieniowe. Ten typ wentylatora posiada znacząco wyższe parametry sprężu, przez co jest rozwiązaniem przy dużym natężeniu prac. Filtry w ścianie lakierniczej z wentylatorem promieniowym cechują się lepszą żywotnością.  Poza wentylatorem promieniowym warto zainwestować w odciąg podłogowy. Pomoże to opanować problem zapylenia w sytuacji gdy nam ciągle brakuje czasu, a oczekujemy jak największej ciągłości prac. Z tego powodu rozwiązania tego typu są często wykorzystywane z robotami lakierniczymi.

Idealnym i niezwykle popularnym rozwiązaniem jest ściana lakiernicza INTECH 05P

Dodatkowo aby zapewnić wyższą jakość lakierowanie frontów meblowych wymaga zastosowania instalacji nawiewowej. Jej zadaniem jest zapewnienie dopływu świeżego, przefiltrowanego i  w odpowiedniej temperaturze powietrza do lakierni.

ad. 3 Otoczenie lakierni

O otoczeniu lakierni pisałem już przy okazji innego artykułu, jednak w tym powtórzę najważniejsze kwestie. Podstawowym problemem jest emisja zapachu lakieru. Jak powszechnie wiadomo każda ścian lakiernicza inny odciąg lakierniczy musi odebrać zapach i zapylenie chociażby po to by zapewnić bezpieczne warunki pracy w lakierni. Problem powstaje w sytuacji gdy spotykamy się z bardzo gęstą zabudową i emisja zapachu mogłaby drażnić sąsiadów. Rozwiązaniem często niezbędnym w takiej jest filtr z węglem aktywnym

ad. 4 Lakierowanie frontów meblowych – Jaki dodatkowy osprzęt dobrać?

Aby lakierowanie frontów meblowych odbywało się w jakości zapewniającej dochodowość poza ścianą lakierniczą należy pomyśleć o pozostałym niezbędnym osprzęcie:

  • Kompresor śrubowy – wraz z filtrami powietrza zapewnia wyższą jakość dostarczanego powietrza. Lakierowanie frontów meblowych wymaga zastosowania kompresora z osuszaczem – polecam kompresor APS 4 BASIC COMBI DRY
  • Agregacie malarskim: w lakierowaniu frontów meblowych polecam pistolety kubkowe + pompę lakierniczą do zestawu. Polecam obejrzeć naszą sekcję pistoletów lakierniczych
  • Stojakach lakierniczych – zarówno do lakierowania elementów jak i wózków do odkładania
  • Olbrzymią rolę odgrywa również światło. Lakierowanie frontów meblowych wymaga dobrego oświetlenia. Bezpieczeństwo i przepisy ppoż. wymagają zastosowania opraw przeciwwybuchowych.

Podsumowując lakierowanie frontów meblowych wymaga skompletowania dobrej jakości sprzętu dostosowanego do planowanej ilości lakierowanych elementów. Jako producent kabin lakierniczych i systemów odpylania możemy dla Państwa zaprojektować i wykonać skuteczne rozwiązanie, oraz doposażyć stanowisko lakiernicze we wszelkie potrzebne akcesoria.

Zapraszamy do kontaktu z konsultantem:

tel. 509 341 605

email: intechjms@vp.pl

Pozdrawiam

Jakub Szewczyk

 

Udostępnij